www.vnl.ee

Põllumehed ootavad pankadelt suuremat asjatundlikkust

Põllumehed tunnevad täna pankadega suheldes kõige enam puudust kaugelevaatavast pilgust, sest finantsasutused lähtuvad tingimusi seades liigselt tänasest turuolukorrast.

Põllumeeste ja põllumajandusministeeriumi esindajatega kohtunud suuremate kommertspankade esindajad kinnitasid ühest küljest, et põllumehed on pankadele ühed paremad ning kindlamad kliendid. Teisalt tõdeti, et täna ollakse vajadusel põllumeestele näiteks laenupuhkust andes ettevaatlikud, sest pankadel puuduvad pädevad prognoosid, milliseks toiduturg lähiaastatel muutuda võib.

Põllumajandusminister Helir-Valdor Seedri sõnul on oluline meeles pidada, et põllumajandus ja toiduainesektor ei saa kokku kukkuda nagu kinnisvaraäri, sest süüa on inimestel ikkagi vaja. „Põllumajandus on eriline ka seetõttu, et tänu toetustele on tegemist väga kindla äriga,“ märkis ta.

Põllumeeste Keskliidu juhatuse esimehe Üllas Hundi sõnul on täna pankadega suheldes kõige raskem see, et pankurid ei mõista sektori raskuste ajutisust. Seetõttu ei taheta hästi anda laenupuhkust, raskusi on tagatistega ning pankadel puudub ettevaatav pilk.

Indrek Puskar Sampo Panga kinnitas, et pankadele on tagatistest olulisemaks rahavood ja seda toetav äriplaan ning kui nendest kahest asja ei ole, siis on pank ettevaatlik raha välja andes või laenuperioodi pikendades. Abi oleks tema kinnitusel ka sellest, kui põllumehed oleksid ühele või teisele finantsasutusele lojaalsemad, sest pikaajalisele kliendile rakendatakse alati soodsamaid tingimusi.

Samas tunnistas SEB Panga juhatuse liige Erki Pugal, et pankadel ei ole täna väga head ettekujutust sellest, mis hakkab toiduainesektoris juhtuma aasta, viie või kümne aasta pärast ning seetõttu lähtutakse klientide riskantsust arvestades möödunud aja kogemustest.

Mõlema panga esindajad kinnitasid samas, et põllumehed on suhteliselt stabiilsed ja hea maksedistsipliiniga kliendid, kelle nimel on pangad valmis pingutama.


Hindrek Riikoja


   31 Märts 2009