www.vnl.ee

Looduskaitsja Veljo Ranniku sünnist möödus 80 aastat

Täna 80 aastat tagasi sündis praeguse looduskaitsesüsteemi looja ning Lahemaa rahvuspargi rajaja Veljo Ranniku.

Veljo Ranniku (1934-2012) alustas looduskaitsetööga eelmise sajandi 60. aastatel Tartu rajooni Täitevkomitees. Seejärel töötas ta Tartu metsamajandis, kus oli looduskaitse inspektor ning siis juba Metsamajanduse ja Looduskaitse Ministeeriumi ametnik ning veelgi hiljem Keskkonnaministeeriumi looduskaitse osakonna nõunik.

Ranniku on üks praeguse looduskaitsesüsteemi loojaid ning nii Lahemaa rahvuspargi kui paljude muude looduskaitsealade rajaja. Oma töös pühendus ta Eesti maastikele – mõisasüdamete ja parkide uurimisele, kaitsealade loomisele, ranna- ja kaldakaitseseaduse ning igameheõiguse põhimõtete sõnastamisele.

Pikka aega oli Veljo tööks loodust muutvate projektide ja planeeringute läbivaatamine, kujundades sel viisil Eesti maastikke. Samuti on ta tuntud Eesti looduse ja kultuuriloo tutvustajana, nii matkajuhina kui raadio- ja telesaadete kaudu. Veljo oli nii Eesti Muinsuskaitse Seltsi kui ka Eesti Looduskaitse Seltsi asutajaid.

17.juunil meenutati Keskkonnaministeeriumi saalis Veljo Ranniku looduskaitses ja muinsuskaitses tehtud tööd, Eesti Raadios ja Eesti Televisioonis koostatud saateid, tööd Eesti mõisate avastamisel ja Eesti looduse tutvustamisel. Lisaks tutvustas Veljo Ranniku abikaasa Taimi Tulva Veljo mälestuseks koostatud mälestusraamatut "Veljo Ranniku – Eesti looduskaitse legend".

Veljo Rannikule on omistatud Eerik Kumari looduskaitsepreemia ja Valgetähe teenetemärgi V klass.


   27 Juuni 2014